ЯКІ СОЦІАЛЬНІ ГАРАНТІЇ СКАСУВАЛИ: ПОВНИЙ ПЕРЕЛІК

08022015_4     Які соціальні гарантії змінилися, що зміниться в житті звичайних українців?

Продовженням сумно відомого закону № 76 (від 28.12.14), яким у грудні 2014 року відібрали цілий ряд пільг у найбільше соціально незахищених українців, став закон № 911 від 24 грудня 2015 року.

Він передбачає подальше урізування соціальних гарантій і пільг для українців. Докладно про закріплений законом скороченнях розповіла голова правління громадської організації “Інститут соціального захисту громадян” Світлана Науменко.

Якщо в 2015 році влада відібрала соціальні пільги в чорнобильців, ветеранів, інвалідів, то в 2016 частині пільг позбавилися ще і діти-сироти, а також діти і молодь з малозабезпечених родин і інших соціально вразливих категорій. Також у нинішньому році скорочені соціальні гарантії, що стосуються умов одержання вищої освіти, пенсійного забезпечення, індексації доходів населення й інші.

Серед основних “новацій”, закріплених нормами згаданого закону №911, можна виділити наступні.

Діти без батьківської опіки

  1. Знижено соціальні гарантії по забезпеченню матеріальної підтримки дітей, позбавлених батьківської опіки: скасована норма Сімейного кодексу, відповідно до якої розмір тимчасової державної допомоги, виплачуваної дитині, чиї батьки не мають можливості їх утримувати, чи ухиляються від сплати аліментів, чи місце їхнього перебування невідомо, установлювався на рівні не нижче 30% прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку. З 2016 року розмір цього виду соціальної допомоги встановлюється Кабміном і існує великий ризик, що він буде “заощаджувати” на підтримці таких дітей.

Харчування дітей

  1. Скорочено соціальні пільги, зв’язані з забезпеченням безкоштовного чи пільгового харчування дітей у садках, школярів, а також учнів ПТУ:

– скасована норма, відповідно до якої батьки тільки частково оплачували харчування дітей у державних і комунальних яслах і дитсадках – 60% його вартості в місті і 40% у селах. Тепер розмір оплати встановлюється місцевою владою, і на ділі це буде означати, що практично повсюдно батьки будуть оплачувати 100% вартості харчування своїх дітей у дошкільних заснуваннях. При цьому встановлено, що пільги на оплату харчування дітей з багатодітних родин тепер даються тільки за рішенням місцевої влади (а такого рішення може і не бути), хоча до 2016 року такі родини користалися 50-процентною пільгою;

– скасована норма, відповідно до якої органи місцевого самоврядування повинні забезпечувати безкоштовне харчування для всіх школярів 1-4 класів. Тепер такою соціальною пільгою зможуть користатися тільки учні 1-4 класів з малозабезпечених родин;

– скасоване безкоштовне харчування для дитят-сиріт, а також дітей з неповних чи багатодітних родин, що навчаються в професійно-технічних училищах (ПТУ).

Навчання дітей

  1. Скасовано пільги, що стосуються позаконкурсного чи пільгового вступу у вищі і професійно-технічні навчальні заклади дітей із соціально уразливих категорій родин, у тому числі тих, хто за статусом має право на посилену соціальну підтримку (діти-сироти, діти-інваліди):

– скасовані пільгові умови для вступу в такі заклади дітей-сиріт, дітей-інвалідів, дітей з багатодітних родин і інших категорій, що потребують  соціального захисту;

– скасовані квоти (до 5%) для окремих категорій пільговиків, які визначають при вступі у вузи гарантований обсяг місць для студентів, що навчаються в рамках держзамовлення;

– для усіх відповідних категорій пільговиків скасоване право на зарахування поза конкурсом для безкоштовного одержання освіти в державному і комунальному вищому навчальному закладах, у тому числі для учасників міжнародних олімпіад, а також чемпіонів і призерів Олімпійських і Параолімпійських ігор. З 2016 року тільки для дітей-сиріт, дітей-інвалідів і учасників бойових дій в АТО будуть установлені квоти на прийом до державних вузів, але прийом теж на конкурсній основі;

– скасоване безкоштовне навчання у вузах державної і комунальної форми власності дітей, а також осіб у віці 18-23 років з багатодітних родин (у складі яких п’ятеро і більш дітей). Зате тепер при навчанні у вузі вони зможуть одержувати соціальну стипендію, розмір якої навряд чи буде покривати оплату їхнього навчання “за контрактом”.

 

Утрати при інфляції

  1. Підвищений інфляційний поріг для проведення індексації грошових доходів населення – з 101% до 103%. Це означає, що тепер обов’язкова індексація грошових доходів населення проводиться у випадку, якщо кумулятивний ріст споживчих цін перевищує 103 відсотка, а не 101%, як раніш. Тобто , люди будуть зазнавати вищі втрат доходів, отриманих у виді зарплат і регулярних соціальних виплат.

Пільги для пенсіонерів

  1. Скорочено соціальний захист пенсіонерів і скасовані пільгові умови виходу на пенсію для працівників соціальної і бюджетної сектор:

– на весь 2016 установлений фіксований розмір максимальних пенсій на рівні 10 740 гривень, хоча він повинен складати 10 прожиткових мінімумів для непрацездатних, а це 11 300 гривень із травня і 12 080 гривень із грудня 2016. Це означає, що кожному інваліду-ліквідатору наслідків Чорнобильської катастрофи, кожному герою, що має особливі бойові і трудові заслуги перед Батьківщиною, влада буде недоплачувати від 500 до 1500 гривень пенсії щомісяця;

– підвищується до 55 років вік виходу на пенсію за вислугу років для працівників сфери освіти, охорони здоров’я і соціального забезпечення (до 2016 року – незалежно від віку). Складно говорити про престижність праці, суспільної справедливості, якщо працівники найбільше соціально значимих професій не тільки не забезпечені гідною заробітною платою, але і змушені будуть працювати на 5-10 років довше, ніж зараз;

– зберігається практика оподатковування пенсій (15% – на суму, що перевищує 3 прожиткових мінімуми), у тому числі пенсій працюючих пенсіонерів (15% на всю суму). Утім, у 2016, як і в 2015, немає податку на пенсії працюючих пенсіонерів: інвалідів 1 і 2 групи, інвалідів війни 3 групи, учасників бойових дій, учасників АТО, членів родин загиблих учасників бойових дій.

У підсумку виходить, що уряд у поточному році продовжує “демонтаж” системи соціального захисту громадян України, початий у 2014 році. На думку Науменка, це є одним із ключових факторів зниження рівня і якості життя людей, а також стрімкого скорочення людського і соціального капіталу країни. І для виправлення ситуації необхідно кардинально змінити соціальну політику, що реалізується протягом  останніх двох років, і перейти до соціально-орієнтованих і соціально-відповідальних заходів державного регулювання.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.