Профспілки закликають до ратифікації конвенції МОП №190 в Україні

розміщено в: Новини | 0

25 червня 2021 року набула чинності Конвенція Міжнародної Організації Праці №190 про викорінення насильства і домагань у сфері праці. Про це інформує Міжнародна організація праці.
Україна активно включається у процес ратифікації конвенція проти насилля та харасменту на роботі.
Уже кілька років на експертному рівні триває обговорення щодо ратифікації 190 конвенції МОП в Україні. Зокрема, 18 травня 2021 року за підтримки проекту МОП із заробітної плати відбулась презентація проведеного на прохання Мінсоцполітики Комплексного порівняльного аналізу законодавства України на відповідність Конвенції МОП № 190 про викорінення насильства та домагань у сфері праці. У заході на запрошення МОП у он-лайн режимі взяв участь Голова СПО об’єднань профспілок, Голова ФПУ Григорій Осовий.
Профспілки та Уряд підтримують ратифікацію Конвенції 190. У парламентських комітетах також планується обговорення приєднання України до цього документу. Правова база, встановлена у ньому, та Рекомендації МОП №206 надають чіткий дороговказ щодо запобігання та усунення насильства і домагань у сфері праці.
Насильство у сфері праці здебільшого є невидимим – законодавство не містить чіткого визначення цього поняття, а статистику щодо цькування на роботі складно зібрати.
Проте, цькування, домагання та насильство у сфері праці і досі є поширеною проблемою. Економічна нерівність призводить до того, що саме жінки найбільше потерпають від гендерно обумовленого насильства на роботі, проте цю проблему у суспільстві замовчують, не бачать, не бажають помічати – або ж просто нормалізують, мовляв, «сама винна».
Жертви гендерно обумовленого насильства не мають системної підтримки для того, щоб безпечно повідомити про домагання, а в суді їм ще й належить довести свою правоту.
Конвенція МОП 190 захищає: найманих працівників, згідно з визначенням національних законодавств і практик, зайнятих осіб безвідносно до договірного статусу, працівників, трудові відносини яких були припинені, волонтерів, осіб, котрі шукають роботу і претендентів на зайняття вакантних посад, тих, хто здійснює владні функції, виконують обов’язки і несуть відповідальність роботодавця. Вона також визначає низку методів протидії домаганням і насильству у світі праці.
Для МОП важливо, щоб держави-члени ратифікували та імплементували цю Конвенцію. В Україні в рамках проектних заходів вже приділяється увага цьому новому стандарту. У подальшому МОП посилить підтримку щодо ратифікації цієї Конвенції, тим паче, що такий запит є від профспілок.
Якщо насильство чинить роботодавець, то на його стороні більше ресурсів та переваг, щоб виграти справу через зустрічний позов щодо відновлення честі, гідності і репутації. У цьому випадку, профспілки мають діючі важелі впливу, щоб запобігти насильству на роботі – наприклад, можливість включити положення про протидію насильству до колективного трудового договору.
Міжнародні та українські профспілкові організації закликають до ратифікації Конвенції МОП №190 та приведення національних законодавств у відповідність положенням Конвенції.
За матеріалами – Федерації профспілок Україн

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Ліміт часу вичерпаний. Будь-ласка, перезавантажте CAPTCHA.